ICDL

Kedves Corvinosok, Tisztelt Szülők!

Iskolánkban 2007 óta ECDL (ill. most már ICDL) vizsgaközpont működik.

ICDL: Nemzetközi Számítógép-használói Jogosítvány – International Computer Driving Licence.

Az ICDL program

ICDL – a digitális készségek szabványa

Az ICDL az informatikai írástudás nemzetközileg egységes bizonyítványa. A program nemzetközi irányítását az ICDL Alapítvány végzi, amelyet a CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies) hozott létre 1996-ban, a finn számítógép-használói jogosítvány továbbfejlesztése, a digitális kompetenciák nemzetközi szabványának terjesztése céljából.

Az ICDL egységes nemzetközi szabályok alapján működő moduláris vizsgarendszer, amelynek bevezetésével, terjesztésével, minőségbiztosításával és teljes körű ellenőrzésével kapcsolatos valamennyi jog Magyarországon a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságot (továbbiakban: NJSZT ICDL Iroda) illeti. A vizsgáztatás az NJSZT által akkreditált ICDL vizsgaközpontokban történik.

A vizsgarendszert egy 1988-ban született ötlet alapján először Finnországban vezették be, 1994-ben. 1997-ben az EU, valamint a CEPIS (Council of European Professional Informatics Society) támogatásával létrejött a nemzetközi ICDL Alapítvány, amely máig 150 országban vezette be és felügyeli az ICDL rendszert. Az ICDL mára Európa szinte valamennyi országában elérhető és a kezdetek óta több Európán kívüli ország (Kanada, Dél-Afrika stb.) is csatlakozott: ezekben az országokban a vizsgarendszer neve ICDL, azaz International Computer Driving Licence.

Az ICDL célja

Az ICDL célja a digitális kompetenciák elterjesztése, és annak elősegítése, hogy minél több ember az Információs Társadalom teljesértékű tagjává válhasson. Számokban kifejezve a cél, hogy Magyarország lakosságának 6-8%-a igazolt módon informatikai írástudóvá váljon.

Kinek és miért jó?

Az ICDL megbízható – a számítógép használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja), egyszerű (konkrét követelményrendszere van, moduláris formája számos előnyt jelent), minőség-orientált (az EU által támogatott, és a nemzetközi ICDL Alapítvány által felügyelt vizsgarendszer), végül, de nem utolsósorban pedig független, azaz készségeket alakít ki, amelyek a hardver és szoftver típusától függetlenül biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot.

Az ICDL előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők számára.

A munkavállalók szempontjait az alábbiakban foglalhatjuk össze:

  • A vizsga moduláris jellegű: adott esetben nem szükséges valamennyi modulból vizsgázni, elegendő a munkakör betöltéséhez alapvetően szükséges modulvizsgákat letenni (például elegendő lehet a szövegszerkesztő, a táblázatkezelő és az információs hálózati szolgáltatások ismerete), ugyanakkor lehetőség van a tanulás folytatására is.
  • A megszerzett tudás konvertálható, azaz a tanulttól eltérő hardver és szoftverkörnyezetben is egyaránt alkalmazható: a számítógép funkcióit a hallgatók készség szintjén sajátítják el.
  • Egyszerű, konkrét követelményrendszere révén az ICDL ismeretek könnyen elsajátíthatók munka melletti önálló vagy tanfolyami keretek között történő tanulással is.
  • Nemzetközileg elismert bizonyítványról van szó, amely jelentősen növeli a bel- és külföldi munkaerő-piaci esélyeket.

Pályakezdők és munkanélküliek hasonló előnyöket élveznek:

  • Az ICDL széles körű, megalapozott tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra.
  • A megszerzett tudás készségszintű ismereteket jelent, tehát specializálható, azaz a leendő munkaadó bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetében könnyűszerrel alkalmazható.
  • Moduláris jellegénél és konkrét követelményrendszerénél fogva az ICDL megszerzése történhet akár más, önálló szakma elsajátításával párhuzamosan.
  • Az információs társadalom elvárásai alapján munkaerő-piaci esélyeket teremt.

Végül, de nem utolsósorban vizsgáljuk meg a munkáltatók ICDL-ből származó előnyeit:

  • Mivel az ICDL (vagy annak egyes modulvizsgái) garantálják a számítógép használatát igénylő munkakör betöltéséhez szükséges ismereteket, ily módon a dolgozók munkája hatékonyabbá válik, ami elősegíti az IT beruházások gyorsabb megtérülését is.
  • A munkáltató maga határozhatja meg, mely modulokból kell a dolgozóknak vizsgát tenni (vagy felvételkor mely modulvizsgákat várja el): a feladatokhoz igazodva a tudás folyamatosan bővíthető.
  • Új munkavállaló nem igényel külön betanítást, a már sokszor említett felhasználói szintű ismeretek meglétének köszönhetően, amely lehetővé teszi az ismeretek alkalmazását bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetben: ez a munkáltatónak jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelent.

További előny, hogy a vizsgák is ismerős környezetben, ismerős vizsgabiztosoknál történik; sőt, a sikeres vizsga letételét a Corvinos diákoknál az osztályban tanító szaktanárok egy-egy jeles osztályzattal is honorálják.

A vizsgáztatás automatikus vizsgaszoftverrel történik, a vizsgafeladatokat a szoftver automatikusan generálja. Az értékelés objektivitását biztosítja, hogy a vizsgaszoftver az értékelést is automatikusan végzi. A vizsgázó közvetlenül a vizsga után megkapja az értékelést, vagyis azt, hogy a vizsgája sikerült-e vagy sem.

A nyelvi előkészítős osztályaink tanulói részére lehetőséget biztosítunk arra, hogy a tananyagba beépítve letegyék a hét modulvizsgát. A reál-infós osztályok tanulóival szemben ez elvárás, nem lehetőség :lol: . Ennek feltétele a 10 000 Ft regisztrációs díj és a vizsgák díjainak (3 500 Ft vizsgánként) befizetése. Az esetleges pótvizsgák díja: 3 500 Ft pótvizsgánként.

A regisztrációt követően a vizsgázók megkezdhetik a modulvizsgákat. A regisztráció érvényessége nincs határidőhöz kötve, az bármeddig érvényes, így a vizsgázók folyamatosan tehetik le a vizsgáikat. Az egyes vizsgák természetesen Magyarországon kívül is, bármely ICDL-tagország vizsgaközpontjaiban letehetők, ehhez csupán egy érvényes regisztrációra van szükség.

Néhány budapesti, ICDL bizonyítványt támogató és elismerő munkáltató:

Belváros-Lipótváros Polgármesteri Hivatal, Budapest Főváros XV. Kerületi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala, Józsefvárosi Önkormányzat, Soroksár Polgármesteri Hivatal, XX. ker. Okmányhivatal, XX. ker. Polgármesteri Hivatal, Belügyminisztérium, Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium/Hadügyminisztérium, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, Szociális és Munkaügyi Minisztérium, BKV Zrt., Budapest Rendőr-Főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztály, Hungexpo Zrt., Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete, Magyar Bányászati és Földtani Hivatal, Magyar Energia Hivatal, Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, Magyar Szabadalmi Hivatal, MOL NyRt., Országos Rádió és Televízió Testület Iroda, Pest Megyei Közlekedési Felügyelet (Nemzeti Közlekedési Hatóság), Pesti Központi Kerületi Bíróság, Polgári Légiközlekedési Hatóság, Soroksár Egészségügyi Intézmények, Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ, Vám- és Pénzügyőrség, Angyalföldi József Attila Művelődési Központ, Aranytíz Művelődési Központ, ATEV Rt., Budapest Fővárosi Levéltára, Budapesti Művelődési Központ, Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet, FŐKEFE Kht., Fővárosi Gázművek Zrt., Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., Intergomb Kft., Luther Kiadó, MASCO Biztonságtechnikai és Nyílászáró Automatizálási Kereskedelmi Kft., MetTech Meteorológiai eszközgyártó és forgalmazó Bt., MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központ, ModusLink Magyarország Csomagolási Kft., Nagy Imre Általános Művelődési Központ, Országos Gyógyszerészeti Intézet, Országos Műszaki Múzeum, Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Richter Gedeon Nyrt., Soter-Line Oktatási, Továbbképző és Szolgáltató Kft., Synergon Rt., Szent Imre Kórház, Temi Fővárosi Művelődési Háza, TEVA Magyarország Zrt., Túri és Társa Ügyvédi Iroda, Új Praxis Kft.

Az ICDL elismertsége Magyarországon, elfogadottsága a felsőoktatási intézményekben

Egyre több szakképesítő és felsőoktatási intézmény ismeri el az ICDL-t. A 2006/2007-es tanévtől kezdve a különféle szakképesítések megszerzésében, valamint egyre több felsőoktatási intézményben ismerik el valódi vizsgaként a Nemzetközi Számítógép-használói Jogosítványt (ICDL). Egyre több felsőoktatási intézmény számítja be a tantárgyi követelményekbe az ICDL-t, így a hallgatók teljes vagy részleges felmentést, jeles kollokviumi vagy zárthelyi jegyet kaphatnak ICDL-bizonyítványukért.

SŐT!!!

Egyre több felsőoktatási intézményben jelent extrapontot az ICDL, azaz a nemzetközi számítógép-használó jogosítvány megléte, hiszen a digitális kompetenciák megfelelő szintje már nem csak informatikai területen elengedhetetlen. Ezt ismerték fel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az Óbudai Egyetem vezetői, akik elfogadták a Neumann Társaság ajánlását – és 2024-től figyelembe veszik a 400 felvételi pontszám feletti 100 pont beszámításánál az ICDL-t. 

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az ICDL Base bizonyítványt 25 ponttal, az ICDL Standardet 50 ponttal, a fejlett digitális ismereteket igazoló ICDL Advanced tanúsítványt pedig 75 ponttal honorálják.

Az Óbudai Egyetemen 35 pontot ér bármilyen típusú ICDL- bizonyítvány igazolása a felvételi eljárás során 2024-től. Mindkét tanintézmény esetében legfeljebb 400-as felvételi pontszám feletti 100 pont beszámításánál lehet kalkulálni az ICDL által jelentett extra pontokkal. 

Üdvözlettel az ICDL Vizsgaközpont nevében:

    Czicze Róbertné                                   Nagy Péter